Odborníčka v oblasti marketingovej komunikácie Alena Mazánová radí...

Úspešná podnikateľka v oblasti marketingovej komunikácie Alena Mazánová radí nielen začínajúcim podnikateľkám sa zamyslieť nad svojim podnikaním a položiť si tieto otázky:  Kto ste? (v krátkosti a jasne charakterizujte svoju firmu), Čo robíte? (Čo je váš produkt/ služba?), Prečo na tom záleží? (Aký je relevantný význam pre klienta? Alebo prínos pre komunitu, svet? Čo je konkrétne vaším prínosom?)

Na konci rozhovoru súťaž o 2 hodiny konzultácie/koučingu s úspešnou podnikateľkou, mentorkou Alenou Mazánovou

Alena Mazánová podniká v oblasti marketingovej komunikácie 13 rokov. Je spolumajiteľkou a konateľkou štúdia MMP, ktoré pomáha firmám a ich značkám dobre vyzerať a efektívne komunikovať. Presne v duchu ich sloganu: "Dávame značkám tvár aj tvar". Presnejšie povedané, štúdio MMP sa zaoberá vizuálnu identitou značiek – tvorí logotypy, slogany a všetky s tým súvisiace prvky ako je obalový dizajn, dizajn publikácií, webdizajna pod. Navrhuje kreatívu kampaní v online prostredí, v printoch a outdoore. 

 

Alena, môžete nám priblížiť, ako ste začali podnikať a prečo ste sa vlastne rozhodli začať podnikať?

A.M: Ja som o podnikaní veľmi neuvažovala. Často som menila zamestnanie, hľadala som to pravé pre mňa. Vždy ma lákali nové výzvy a tak som prechádzala pozíciami vo finančnej oblasti, IT, marketingu, vyskúšala som pozíciu za školskou katedrou, prednáškové sály aj konzultácie. Podnikať však začal môj manžel. Ja som práve odišla zo spoločnosti, v ktorej nemalo význam ďalej pokračovať. Rozhodla som sa, že kým si nájdem vhodnú prácu, tak mu pomôžem s rozbehom firmy. On robil grafický dizajn a ja som sa ho snažila predať. A tak podobne to funguje doteraz. S tým rozdielom, že grafickí dizajnéri sú v súčasnosti traja, pribudla asistentka, ja sa venujem viac brandingu a content marketingu. Predaj našich služieb je stále mojou úlohou. Hoci mojím snom nebolo nikdy podnikanie, teraz si neviem predstaviť, že by som chodila do klasického zamestnania.

V porovnaní s mojimi predchádzajúcimi zamestnaniami zažívam väčší stres, v práci trávim viac času, často zaspávam s kalkulačkou v hlave. Ale stav, keď posúvate veci vpred, vymýšľate, rozvíjate vlastné projekty, obklopujete sa ľuďmi, s ktorými ste na jednej vlne ma stále baví. Dokonca aj tá neistota je istý druh adrenalínu, ktorý by mi hádam v živote už aj chýbal.

 

Keď sa zamyslíte, môžete zhodnotiť čo bolo najťažšie na začiatku podnikania a čo teraz?

A.M: Keď som sa pridala k manželovmu biznisu, on s podnikaním začínal. Nemali sme takmer žiadne zákazky, teda príjem bol minimálny a nepredvídateľný. O úsporách alebo nejakej železnej rezerve sme mohli len snívať. Čo bolo isté a pravidelné, to boli výdavky. Keďže náš biznis bol naším jediným živobytím, bolo ťažké hlavne psychicky si zvyknúť na neistotu, na to, že neplatí žiadny termín, kedy sa naplní účet aspoň nevyhnutnou sumou na zaplatenie účtov. Nič také neexistovalo. Len vedomie, že buď na trhu uspejeme a získame zákazku alebo budeme mať problém, ako zaplatiť nájom alebo nakúpiť v potravinách. Biznis sme časom rozbehli a vytvorili dostatočnú rezervu, ktorá mi priniesla pohodu do života. Za tých 13 rokov podnikania všetky naše záväzky boli v reálnom čase splnené, výplaty nikdy nemeškali. Ale na ten entuziazmus a vôľu rozbehnúť firmu, hľadanie ciest a stratégií ako uspieť, spomínam s úsmevom, hoci to bolo po finančnej stránke najťažšie obdobie. A čo je najťažšie teraz? Ťažká otázka. Pre mňa asi určenie priorít, lebo nedokážem stihnúť a uskutočniť všetko, čo by som chcela. Aj tento rozhovor sa rodil veľmi dlho, nestíham písať blog, robiť workshopy...

 

Kríza mala a má dopad na rôzne sektory podnikania. Ako Vás ovplyvnila kríza?

A.M: Kríza reštrukturalizovala naše portfólio služieb. Niektoré naše služby úplne zanikli. Náš obrat nám klesol tak, že sme šli do červených čísel. Zmenil sa trh a my sme doslova tiež prešli katarziou. Trvalo to niekoľko rokov. Prešli sme zmenami nielen v ponuke služieb, ale i vnútorného nastavenia. A to spoluvytvárajú ľudia, ktorí v súčasnosti tvoria MMP. Oni nastavujú zrkadlo, v ktorom sa vidia naši súčasní klienti. A som vďačná, že práve títo ľudia nateraz tvoria MMP.

 

Trošku osobnejšia otázka, máte rodinu? Dá sa podľa Vás zladiť podnikanie a rodinný život?

A.M: Okrem podnikania s manželom s ním aj žijem a máme jedného syna. Na to, či sa dá zladiť podnikanie a rodinný život, ťažko dať všeobecnú odpoveď. Rovnako by mohla znieť odpoveď na otázku, či sa dá zladiť akákoľvek manažérska pozícia a rodinný život. Život dnes je veľmi hektický a zladenie náročnej práce či podnikania s rodinným životom závisí od druhu podnikania, veľkosti firmy, zaangažovanosti v nej, ústretovosti partnera, veľkosti rodiny, veku detí a tiež vlastnej predstavy a túžbe po dokonalosti. Keď sú však deti malé stotožňujem sa so životným postojom žien, ktoré sa nesnažia za každú cenu zotrvávať v rozbehnutej kariére na úkor maličkých detí. Užijú si čas so svojimi deťmi doma, pretože tento čas sa nedá ničím nahradiť. Ani pre dieťa ani pre matku. A ak aj ujde vlak, príde iný. Keď sú deti väčšie nevidím žiadny problém so zladením podnikania a rodinného života, skôr naopak.

Veľa žien začína podnikať práve v období materskej či rodičovskej dovoleky. Ako ste Vy zvládali obdobie keď bol Váš syn malý?

A.M: So synom som bola doma 2,5 roka. Do spoločnosti, z ktorej som na materskú dovolenku odchádzala, som nemala ambíciu sa vrátiť a tak som si tento čas vychutnávala. V poslednom roku materskej dovolenky mi však chýbala nejaká aktivita, a tak vytvorila malú manufaktúru na výrobu ručne pletených pulóvrov. Dodávala som ich do jedného butiku. Na bicykli s detskou sedačkou so synom a s naloženou vlnou v zadnom nosiči som navštevovala ženičky, z ktorých každá mala svoju úlohu na výrobe. Môj syn takto získal niekoľko dodatočných tiet a babiek. Jedna mala pekné perzské mačky, iná veľkú záhradu s ovocnými stromami, ďalšia krásne rozprávkové knižky.

Keď išiel syn do škôlky, splnila som si moju túžbu stáť pred katedrou a začala som vyučovať na strednej škole. Okrem toho, že ma práca veľmi bavila, bonusom bolo voľno počas prázdnin aj čas na popoludňajšie aktivity so synom. Podnikať som začala až po niekoľkých rokoch a po ďalších príhodách:-)

Každý nielen podnikateľ potrebuje občas vyplnúť a oddychovať. Ako sa povie, podnikateľ/ka pracuje 24 hodín denne. Máte Vy vôbec popri podnikaniu čas napríklad aj na prečítanie kníh? Vedeli by ste nám odporučiť nejakú knihu ktorá Vás inšpirovala? Čím je daná kniha pre Vás výnimočná?

A.M: Mám rozčítaných zo 10 kníh. Neviem ich dočítať. Keď ma zaujme nejaká kniha, začnem ju hneď čítať, ale nemám toľko času, aby som ju dočítala. Odporučila by som knihu Michaela E. Gerbera - Podnikateľský mýtus. Je veľmi vhodná pre majiteľov malých a stredných firiem. Cenná aj pre začínajúcich podnikateľov. Kniha zatína často do živého v tom, že veľmi pravdivo poukazuje na chyby aké robíme (my podnikatelia) a v ich dôsledku sa stávame otrokmi svojej práce. A dá sa z toho von.... Posolstvo tejto knihy pre každého podnikateľa, ktoré si často dovoľujem citovať je „Nepracujte vo firme, ale na firme!“

 

Ďakujeme za odporučenie knihy. Ale predsa len, pridali by ste konkrétnu všeobecnú radu?

A.M: V poslednej dobe sme sa začali klientov oveľa viac pýtať a reakcie sú veľmi pozitívne. Niektoré otázky môžu znieť aj čudne. Často sa pýtam sa na veci, na ktoré som sa v minulosti nepýtala, lebo buď som si myslela, že odpoveď poznám alebo odpovede boli na webstránke a ja som nechcela klienta zbytočne zaťažovať. Dnes sa napriek tomu pýtam, lebo odpoveď chcem počuť z úst klienta. Dôvod je taký, že o mnohých veciach nemáme čas premýšľať. Otázky nútia sa znovu zamyslieť, prehodnotiť. Častá reakcia je „Takúto otázku som si nemal čas položiť“ a odpovede, ktoré nasledujú sú veľkým zistením pre samotného klienta.

Tak začnem tromi základnými otázkami. Položte si ich v súvislosti so svojím podnikaním a svojou značkou.

Kto ste?
(v krátkosti a jasne charakterizujte svoju firmu)

Čo robíte?
(Čo je váš produkt/ služba?)

Prečo na tom záleží?

(Aký je relevantný význam pre klienta? Alebo prínos pre komunitu, svet? Čo je konkrétne vaším prínosom?)

 

Alena, prezradili by ste nám aké mate hobby? Kde Vás okrem podnikateľkých aktivít môžme stretnúť :) ?

A.M: Milujem hory. Keď stojím na vrchole a vidím všetko okolo ako na dlani, mám euforický pocit, že všetko je ako má byť, že všetky problémy sú malicherné. Pre tento pocit sa na ne rada štverám, lebo nie je to totožné, keď sa na vrch vyveziete lanovkou. Mojím veľkým kamarátom je bicykel, rada na ňom spoznávam nové miesta. Rovnako som si obľúbila spinning, kde zabúdam na všetku hektiku dňa, oddám sa rytmu a hudbe a v závere vychutnávam príval endorfínov.

Láka ma spoznávanie cudzích kultúr. Ázia a hlavne Indonézia si ma získali na celý život. Nie však vychýrenými rezortami, či historickými pamiatkami. Získali si ma ľudia, ich úsmevy, bezprostrednosť. Radosť majiteľa warungu (jednoduchá jedáleň) z našej návštevy. Poznanie toho, že nie je nevyhnutné poznať svoju reč, aby si ľudia rozumeli. Že najlepší hotel má toľko hviezdičiek, koľko je na nebi hviezd:-)

 

Veľa ľudí inšpirujú prípadne motivujú rôzne mottá. Máte aj Vy nejaké motto ktorým sa riadite?

A.M: Je to skôr filozofia. Robiť zmysluplné veci. Hľadám inšpirácie o tom, ako budovať značky, založené na základoch etiky, férovosti a s relevantným prínosom pre zákazníka. Nemusia mať obrovské ambície. Stačí, že prinášajú radosť, pomoc, pokrok, akúkoľvek inú hodnotu. Dôležité je to, že svoj úspech nebudujú na úkor niekoho alebo niečoho iného. A už len týmto svojim postojom menia svet. Často sú to však prevratné myšlienky, ktoré prinášajú a šíria. A to ma napĺňa nadšením, keď pri takýchto zmenách v myslení môžem byť. Píšem o tom na svojom blogu www.branding.mmp.sk. A keď rozmýšľam nad mottom, tak by v tomto zmysle mohlo byť „ži a nechaj žiť“.

 Súťaž k rozhovoru s marketingovou špecialistou Alenou Mazánovou, ktorá je nielen úspešná podnikateľka, ale aj koučka, mentorka, ambasádorka:

Odpovedzte na 3 otázky z vášho podnikania:
Kto ste?
Čo robíte?
Prečo je to dôležité?/ Aké to má význam pre zákazníka (komunitu, svet)?

Otázky vám okrem toho, že môžu priniesť výhru, dajú vhľad do vášho podnikania a uvedomenia si najpodstatnejších myšlienok týkajúcich sa vašej značky.
 
Navýstižnejšiu a najinšpiratívnejšiu odpoveď odmeníme bezplatnou 2 hod. konzultáciou/ koučingom vedenú Ing. Alenou Mazánovou na tému budovania značky v hodnote 100 Eur.
Odpovede posielajte najneskôr do 10.12. 2015 na email: office@zzvp.sk Predmet správy označte slovom Súťaž.
 
Tešíme sa na Vaše odpovede !
ZZVP