Inšpirácie z Veľkej Británie o podnikaní, anglických raňajkách..

 

V spojitosti s Veľkou Britániou nás určite napadne: kráľovská rodina, anglický čaj, anglické raňajky, kriket, škótska whisky, univerzity ako Oxford, Cambridge, Londýn, Tower, Westminsterské opátstvo, Katedrála sv. Pavla, speváčka Adele, autorka detektívok Agatha Christie, Harry Potter, značka Dr Martens.

 J.E. Andy Garth

Rozhovor s J.E. Andy Garth, Veľvyslancom Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku nielen o Britoch, podnikaní žien, obľúbených miestach ale aj o anglických raňajkách a jeho oblúbených receptoch.

I.K: Zastávate pozíciu Veľvyslanca Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku. Ako dlho ste v Bratislave a prečo ste si vybrali Bratislavu ?

A.G: V októbri uplynul rok od môjho nástupu do funkcie. Môj prvý rok na Slovensku bol velmi zaujímavý – spoznávate krajinu, veľa sa učíte.  Pre mňa je veľkou cťou zastupovať Veľkú Britániu ako veľvyslanec práve na Slovensku. Vaša krajina je nádherná a ľudia sú veľmi priateľskí. Z môjho pohľadu je Slovensko krajinou príležitostí hlavne v oblasti obchodu a turistického ruchu. Vnímam, že tento potenciál nie je v Británii dostatočne využitý a preto chcem na ňom z mojej pozície pracovať. Vidím aj príležitosti v oblasti vzdelávania a vedy. Spolupráca v oblasti výskumu je tiež oblasť, ktorej by som veľmi rád napomohol.

 

I.K: Ako sa Vám páči Slovensko, čo sa Vám najviac páči?

A.G: Nemám jedno obľúbené miesto. Ale určite ich bude veľa, čím dlhšie budem na Slovensku. Pri mojich cestách po tejto krajine som väčšinou ohromený jej krásou. Turistom by som určite odporučil vidieť Bratislavu – jej Staré mesto, hrad, aj Slavín. Veľmi sa mi páčia historické mestá ako Levoča, Spišská Sobota. Máte krásne hrady. Okrem iných som navštívil Červený Kameň, Spišský hrad, Bojnice. A samozrejme nesmieme vynechať Vysoké Tatry, ktoré ponúkajú fantastické možnosti na turistiku a zimné športy. Splavovanie Dunajca na slovensko-poľskej hranici je tiež nádherné. Osobne dúfam, že sa mi počas mojich ďalších troch rokov podarí vidieť ešte veľa z krás Slovenska.

 

I.K: Keď porovnávame Slovákov a Britov, čo je typické pre Veľkú Britániu ? 

A.G: Myslím, že aj Briti aj Slováci sú si podobní v zodpovednom prístupe k práci ale aj v zmysle pre humor. Máme radi športy aj keď nie rovnaké. Ja sa ešte stále celkom nevyznám v pravidlách hokeja, aj keď ho rád sledujem. Pri jedle som si všimol, že Slováci majú na obed vždy aj polievku, jedia menej zeleniny. A čím východnejšie cestujem, tým viac ma priatelia ponúkajú slivovicou.   

 

I.K. Raňajkujete typické anglické raňajky? Vedeli by ste nám priblížiť, prečo a ako vznikli anglické raňajky, aké je ich typické zloženie ?

Typické anglické raňajky sú vajíčka, vyprážané klobásky, slanina, paradajky  a huby spolu s hriankami z bieleho chleba a veľkou šálkou  silného čaju alebo kávy. Je to skvelá kombinácia. Ale nie sú to raňajky, ktoré  si môžete dopriať každý deň. Chutia síce skvelo, ale nie sú zrovna  zdravou voľbou. Tieto raňajky sa spolu s Britmi dostali v podstate do celého  sveta. Nie je nie neobvyklé, aby ste ich objavili na jedálnom lístku niekde  v turistickom rezorte v Španielsku, alebo vo väčšine hotelov. Ja osobne si  anglické raňajky doprajem občas cez víkend. Aj keď to znamená, že budem  musieť stráviť viac času v posiľovni. Ale stojí to za to!

 

 

I.K: Zaujíma nás problematika postavenia žien vo Veľkej Británii. Vedeli by ste povedať, aké je postavenie žien vo VB? Aký počet žien podniká, prípadne koľko percent žien zastáva manažérsku pozíciu?

A.G: Ženy podnikateľky hrajú v britskej ekonomike zásadnú rolu. Aj keď počet malých a stredných podnikov, ktoré vedú ženy sa stále zvyšuje, určite je možné pre ženy v podnikaní urobiť ešte viac. Podnikanie žien má obrovský potenciál rastu, tvorby nových pracovných miest, vytvárania hodnôt a zároveň znižovanie nerovnosti v porovnaní s mužmi podnikateľmi. Britská vláda je pozitívne naladená na podporu žien v podnikaní. Prijali sa kroky, ktoré uľahčia ženám rozbehnutie podnikania. Napríklad pôžičky pre nové start-upy a iné podporné programy. V rebríčku top 100 spoločností FTSE (Financial times stock exchange) zastávajú ženy 8,6% exekutívnych postov. Čo je oproti roku 2011 kedy to bolo 5,5% relatívne veľký nárast.

 

I.K: Existujú nejaké formy podpory pre ženy podnikateľky vo Veľkej Británii?

A.G: Áno. Naša vláda prijala viacero opatrení, ktoré majú za cieľ inšpirovať a podporiť ženy pri ich podnikateľských akvitách. Existuje napríklad fond vo výške 1 milión libier (Women and Broadband Challenge Fund) z ktorého môžu čerpať podporu, alebo rôzne mentorské programy. Internetová stránka Business is GREAT obsahuje všetky informácie potrebné k podnikaniu a je neustále aktualizovaná samotnými užívateľmi. Na stránke je aj špeciálna sekcia vyhradená ženám podnikateľkám. Vládna organizácia pre obchod a investície (UKTI) vydala vlani sprievodcu pre podnikateľky, ktoré sa rozhodli exportovať na zahraničné trhy. A program pre oslovenie žien v podnikaní spustilo aj ministerstvo pre obchod. Takže podpora zo strany štátu sa uskutočňuje na viacerých úrovniach.

I.K: Majú ženy nejaké benefity alebo garancie po materskej/rodičovskej dovolenke keď nastupujú späť do práce ?

Aj keď nie som odborník a nepoznám detaily legislatívy v tejto oblasti viem, že ženy, ktoré sa vracajú po materskej dovolenke do práce sú chránené viacerými opatreniami. Žena má napríklad právo vrátiť sa na tú istú pozíciu ktorú zastávala pred odchodom na materskú alebo na primeranú alternatívnu pozíciu. Môže požiadať o flexibilnú pracovnú dobu. Je chránená pred prepustením alebo diskrimináciou z dôvodu tehotenstva alebo materstva.

Je prirodzené, že mnohé mamičky chcú tráviť čas s deťmi a potrebujú pracovať na polovičné úväzky. Alternatívou je práca z domu zdieľané pracovné miesto. Viem, že tieto možnosti využívajú aj kolegyne na našom Ministerstve zahraničných vecí.

 

 

I.K: Čo by ste nám odporučili navštíviť a vidieť vo Veľkej Británii?

A.G: Londýn je sám osebe symbolom Británie. Toto mesto má všetko pre mladých aj pre  starších.

Určite treba vidieť Big Ben a budovu Parlamentu, londýnsku pevnosť Tower, Buckinghamský  palác, Britské múzeum (do ktorého je vstup zdarma), Hyde park a mnohé  ďalšie atrakcie.
Okrem Londýna odporúčam navštíviť Windsorský zámok, univerzitné mestá ako Oxford a  Cambridge, alebo rodné mesto Williama Shakespeara Stradford upon  Avon.
Pre tých, čo majú radi šport odporúčam zažiť Wimbledon alebo futbalový zápas v  Liverpoole, kde pôsobí aj Slovák Martin Škrtel. A  milovníkom prírody ponúkame krásne  turistické chodníky v Dorsete a Cornwalle. Ja pochádzam z grófstva Yorkshire, ktoré má  tiež  fantastickú prírodu. Je toho veľa.

Jedna návšteva určite nebude stačiť!

 

 

 

Ďakujem za rozhovor! Ivana Kondášová

 

Odporúčané recepty:

Yorkširský slaný koláč s omáčkou z červenej cibule

Rebarborový koláč