Inšpiratívna mladá podnikateľka vyrabá cup cakes a torty

Pani Zuzana Tanglmayerová je mladá, inšpiratívna, kreatívna, šikovná podnikateľka. Môžete nám v krátkosti priblížiť Vaše podnikanie?

Z.T: Vyrábam cukrárske výrobky. Sú to klasické americké koláče, cupcakes a torty, ktoré som si upravila na slovenský spôsob.

 

I.K: Betty´s factory je názov Vašej firmy. Zaujímavý a aj trošku zvláštny. Ako vznikol názov firmy a prečo ste sa dali na podnikanie ?

Z.T: Keďže vyrábam americké produkty, tak sa patrilo mať aj taký názov. Vždy sa mi páčili klasické americké bistrá. Ako bola napríklad pamätná scéna z Pulp Fiction. No a tam sa čašníčky vždy volajú Betty alebo Sandy. Takže tak vznikol názov Betkina továreň. Pripomína mi to domáci Apple Pie (jablkový koláč) a bezodný šálok kávy. V USA sa mi tento koncept veľmi zapáčil a keďže som z pekárskej rodiny, pustila som sa do podnikania.

 

I.K: Pamätáte si ešte na začiatok Vášho podnikania? Bol náročný ? 

Z.T: Bol a ešte stále je. Stále som na začiatku a po malých krôčikoch prekonávam prekážky a nové výzvy.

 

I.K: Keby ste mohli na začiatku urobiť niečo inak, čo by to bolo?

Z.T: Úprimne, asi nič by som nemenila. Všetko zlé je na niečo dobré. Ak som mala aj zlé obdobie, donútilo ma to nájsť iné riešenie daného problému. Zmeniť recept, postup, taktiku. Jednoducho, ak som chcela ďalej „fungovať“, musela som „zamakať“.

 

I.K: Cukrárstvo krásne vyzerá a aj sladko chutí. O podnikaní v cukrárstve sa to zrejme povedať nedá. Je podnikanie v oblasti cukrárstva náročné?

Z.T: Asi ako v každom podnikaní. V tejto oblasti človek vyrába produkt, ktorý musí spĺňať mnoho hygienických noriem. Je teda nutné si postup naštudovať a sledovať nepretržite všetky normy, vyhlášky a samozrejme sa nimi aj riadiť.

 

I.K. Vyrábate a ponúkate rôzne torty, zákusky a cupcakes. Čím sú produkty zvláštne a originálne ? 

Z.T: Všetky produkty vyrábam tak, ako pre seba a svojich najbližších. Vždy sa snažím to urobiť čo najlepšie a zo surovín, ktoré používam i ja v súkromnom živote. Zásadne používam kvalitné suroviny, pravé maslo a žiadne polotovary. Človek si musí odskúšať, testovať, vypočítať. Nový produkt testuje vždy celá rodina a najbližší. Takže myslím, že výnimočné sú poctivou chuťou a takou tou otrepanou frázou, že to robím rada a s láskou. Snáď ešte dlho budem!

 

I.K: Ako sa povie: Nás zákazník, náš pán. Sú podľa Vás zákazníci nároční? Čo očakávajú? Nechávate výber chutí na zákazníkovi alebo mu aj poradíte ?

Z.T: Zákazníci sú vždy nároční. Každý dbá na niečo iné. Pre niekoho je dôležitá chuť, pre iného výzor, ďalší chce tradíciu alebo naopak, niečo neobvyklé. Najväčšiu skupinu zastupujú ale tí, ktorí si potrpia na všetko zároveň. Ak sa zákazníci vrátia, viem, že som splnila ich očakávania.

Ohľadom chutí vyzistím, čo má človek rád, či nemá na niečo alergiu, čomu sa vyhnúť a potom to vždy dáme akosi dokopy, alebo to nechajú rovno na mne. A so zdobením je to rovnaké. Mne konkrétne sa páčia jednoduchšie zdobenia, čisté línie. Ale samozrejme posledné slovo má náš zákazník, náš pán.

 

I.K. V podnikaní ste sebe samej paňou. Predtým ste bola zamestnaná. Viete posúdiť, čo Vám podnikanie dalo a čo vzalo? Keby ste mali možnosť byť zamestnaná alebo podnikať, čo by ste si vybrali ?

Z.T: Predtým som pracovala v médiách. Pracovala som ako asistentka réžie v dabingu. Síce to nebola klasická práca od-do, ale práca kde som pracovala v podstate stále. Mala som istú zodpovednosť (nielen za seba) a musela sa zároveň spoliehať na mnoho ľudí súčasne.

V podstate teraz to nie je iné. Ale robím sama na seba, som si sebe šéfom. Keď sa niečo pokazí, viem kto je vinníkom. Som ním ja. Podnikanie mi vzalo istú voľnosť, ale tak isto mi ju aj dáva, takže rozhodne to stojí zato a keď človek má tú chuť a i trochu prostriedkov, nech ide do toho.

 

I.K. V podnikaní sa Vám zatiaľ darí. Srší z Vás radosť a pohoda. Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom/ľkám ?

Z.T: Nech idú do toho. Samozrejme si treba zistiť, čo podnikanie obnáša, či už papierovo alebo materiálne. Ale zase trochu nevedomosti neuškodí. Keby človek vedel všetko, čo musí absolvovať a aké to dokáže byť fyzicky i psychicky náročné, možno by sa do podnikania nepustil. Ale treba si zdravo veriť a skúsiť to.

 

I.K. Kde všade môžeme vidieť a ochutnať Vaše zákusky?

Z.T: Moje koláčiky nájdete v Starej Tržnici v úžasnej kaviarni Tuto. A samozrejme u nás na predajni na Mierovej ulici č. 109 v našej firme Betty´s Factory. A potom 90% sú produkty na objednávku. Takže na súkromných oslavách, eventoch, svadbách...

Do konca novembra 2015 platí zľava na objednávku toriet a cup cakeov ! Kupón tu.

 

 

 

 Ďakujem za rozhovor. IK