Obľúbená "Fíha tralala": Veľa som sa naučila, hlavne mi vyhovuje starať sa sama o seba a mojich zamestnancov. Podnikanie mi dalo možnosť dať aj iným ľuďom prácu.

Rozhovor s Martinou Jelenovou, autorkou a predstaviteľkou škriatka Fíha tralala v jednej osobe:

"Najnovším projektom je kapela Baby Band, ktorá bude deťom hrať a spievať fíhovské pesničky na rôznych podujatiach"

"Fíha tralala už aj v nemeckom a anglickom jazyku"

"DVD BUMBARASA už v predaji". 

Mnoho detí a ich rodičov Vás pozná ako škriatka Fíha. Ako vlastne Fíha tralala vznikla, kedy a prečo?
"Po vyštudovaní herectva, niekoľkých projektoch pre deti, v ktorých som hosťovala, a najmä po založení vlastného divadla, kde som aj sama začala tvoriť projekty, som sa rozhodla všetky moje skúsenosti využiť a vytvoriť ucelený divadelno-audiovizuálny projekt, ktorý by deti sprevádzal ich detstvom a rodičom pomáhal. Tak vznikla postavička Fíha, škriatok, ktorý v knihe býva, ktorý prostredníctvom pesničiek a básničiek učí deti spoznávať svet a prináša im zábavu."

Pre koho je Fíha určená? Čo všetko máte v ponuke pre deti ?
"Našim divákom a poslucháčom ponúkame rôzne druhy umenia pre deti. Vydávame hudobné CD s pesničkami, DVD s hudobnými rozprávkami, pri ktorých si deti dobre zatancujú, aj sa veľa užitočného naučia. Máme vlastný YouTube kanál FÍHA tralala, kde si deti môžu pozrieť videá o Fíhe, ale aj o tom, ako také DVD pre ne vzniká. Organizujeme divadelné predstavenia, aby sme detičky od útleho veku motivovali k návšteve kultúrnych priestorov. Súčasťou našej produkcie je aj vydávanie knižných publikácií či hier, ako aj doplnkového textilného tovaru. Najnovším projektom je kapela Baby Band, ktorá bude deťom hrať a spievať fíhovské pesničky na rôznych podujatiach, na ktorých sa samotná Fíha pre svoju veľkú vyťaženosť nemôže zúčastniť."

Prečo ste sa vlastne rozhodli dať na podnikanie? Prezradili by ste nám Váš príbeh podnikania?
"Po štúdiu herectva som sa rozhodla ísť vlastnou cestou. Samotné herectvo ma síce napĺňalo, ale necítila som sa úplne využitá. Chcela som robiť viac, hlavne tvoriť vlastné diela. Založila som Divadlo na kolesách, v ktorom som uskutočnila veľa autorských inscenácií pre deti a mládež. Neskôr začal byť o moju tvorbu taký záujem, že som sa rozhodla činnosť rozšíriť aj mimo divadelné projekty. Spolu s manželom sme založili vydavateľstvo JELEN DRUMS a pustili sme sa do tvorby filmov, pesničiek a knižiek. Popri tom sme naďalej uskutočňovali divadelné produkcie, ktoré sú v súčasnosti vypredávané na Slovensku aj v Čechách, čo nás veľmi teší."

Podnikáte už dlhšiu dobu. Spomeniete si na Vaše začiatky? Čo bolo pre Vás najťažšie ? Stretli ste sa na začiatku prípadne počas rokov podnikania s nejakými prekážkami?
"Samotné podnikanie na Slovensku je v súčasnosti jedno veľké utrpenie. Štát nám hádže pod kolená také veľké polená, že len málokto si nedoláme nohy. Zorientovať sa v stále meniacich sa nezmyselných zákonoch je niečo strašné. Už pomaly nemám čas na predmet mojej činnosti, lebo mi prácu stále niekto úradne komplikuje.  Zákony sú urobené tak, že Vás môže legálne hocikto okradnúť a ešte sa Vám aj vysmiať do očí. Keby som necítila potrebu pomáhať detičkám a ich rodičom, tak to už dávno zabalím".

Ako hodnotíte roky Vášho podnikania, čo Vám podnikanie dalo a čo vzalo?
"Veľa som sa naučila, hlavne mi vyhovuje starať sa sama o seba a mojich zamestnancov. Podnikanie mi dalo možnosť dať aj iným ľuďom prácu. Keďže som sama sebe paňou, pracujem, koľko vládzem. Niekedy uprednostním svoje deti, rodinu alebo stretnutie s priateľmi, aj keď je „pracovný deň“. Častokrát však, samozrejme, pracujem viac ako 8 hodín denne, nevynímajúc víkendy, teda viac, ako by som mala... takže podnikanie mi berie čas na oddych".

Máte rodinu. Dve krásne, malé dcérky. Dá sa podľa Vás zladiť podnikanie a rodinný život?
"Je to ťažké, ale snažím sa :)"

Na slovenskom trhu ste u detí veľmi obľúbená. Vaše videá a pesničky poznajú snáď v každej domácnosti. Veď právom. Sú zábavné, melodické, edukatívne a majú príbeh. Aké sú Vaše plány do budúcnosti? Plánujete vydať ďalšiu sériu/ďalší príbeh?
"Áno, tvorba nových príbehov ma veľmi napĺňa. Mám vymyslenú dramaturgiu na najbližších 5 rokov. Niekedy mi ju moji fanúšikovia ovplyvnia – ako teraz. Vlani sme vydali CD BUMBARASA, ku ktorému sme neplánovali urobiť film. Ale Fíha mieni a fanúšikovia menia! Prehovorili ma, aby som sfilmovala aj toto pesničkové CD. Keďže tvorím pre nich, rozhodla som sa im vyhovieť a natočiť aj DVD. :)"

Na čo sa môžeme tešiť v najbližšej dobe?
"Tento rok by sme mali vydať až dve DVD. Na prvom DVD bude živé vystúpenie Fíha tralala a rozprávková družina zaznamenané na premiére v Prahe, ktorú sme odohrali so všetkými alternáciami koncom marca.  Taktiež naďalej pracujeme na DVD BUMBARASA, ktoré vyšlo  v jeseni tohoto roku".

Denno-denne dostávate spätnú väzbu a ohlasy od rodičov. Ako ich vnímate? Motivujú, inšpirujú prípadne demotivujú Vás? Posúvajú Vás vpred?
"Väčšinou ma motivujú. Sú úžasní. Naši fanúšikovia, respektíve ich rodičia, s ktorými som denne v kontakte na Facebooku, sú mi veľkou oporou. Prijali ma do svojich rodín a naozaj mám pocit, že začíname spoločne tvoriť jednu rozprávkovú famíliu. Je to veľmi milé a ja si ich priazeň úprimne vážim".

Ktorý z Vašich troch príbehov – Cvičíme od mala, Farebný svet, Fíha tralala, máte najradšej a prečo?
"To je ako keby ste sa opýtali, ktoré dieťa mám najradšej. :) Na každý som hrdá, vždy sa najviac teším z toho najnovšieho. Teraz pracujem na DVD BUMBARASA, tak sa teším z neho, snáď sa bude detičkám páčiť".

Všimla som si nové jazykové mutácie (nemecká a anglická). To je veľmi zaujímavý nápad, určite ho ocenia nielen slovenské deti a rodičia. Prečo ste sa rozhodli expandovať do zahraničia?
"Opäť som vychádzala z ohlasov fanúšikov, oni ma prosili, aby som našu tvorbu preložila do cudzích jazykov. Naši rodáci žijúci v zahraničí chceli, aby aj ich polovičky Fíhe rozumeli... tak som to prijala ako obrovskú výzvu, z ktorej sa ešte spamätávam".

Ste veľmi úspešná. Prezradíte nám Váš „návod“ na úspech? 
"Zbavila som sa mnohých zlozvykov, akými sú napríklad závisť a kritika iných. Sústredím sa na to, aby som rozdávala radosť, aby mali ľudia okolo mňa dôvod na úsmev. Delím sa o úspech s ostatnými, prajem úspech ďalším a snažím sa byť lídrom (ktorý svoj tím spolupracovníkov ťahá a motivuje tým, že sám na ich čele „ťahá“ najviac)  a nie bossom (ktorý sedí v koženom kresle s vyloženými nohami a užíva si peniaze, ktoré mu zarába jeho firma)."

Máte nejaké motto, ktorým sa riadite ?
" „Všetko sa dá“. To je moje životné heslo".

Otázka na „telo“. Je ťažké presadiť sa v „detskom biznise“ rozprávok pre deti?
"Neviem. Myslím, že to musíte vedieť a chcieť robiť, inak to ľudia vycítia a neprijmú Vás. Ja to robím s obrovskou láskou a pokorou.
Veľa sa vzdelávam, aby som túto prácu, ktorú beriem ako moje poslanie, robila čo najlepšie".

Píšete texty, spievate, hráte, režírujete si príbehy. S detskými pesničkami a videami nie ste na slovenskom trhu jediná, napriek tomu ste veľmi úspešná. Ako vnímate konkurenciu ?
"Pravdu povediac, nemám veľmi čas ju prenasledovať... Keďže mám malé deti, tak sa snažím nájsť pre ne niečo hodnotné a s tým mám na Slovensku trošku problém. Väčšinou siaham po zahraničných produkciách. Zo slovenských tvorcov ma oslovilo iba Spievankovo, ich tvorbu považujem za veľmi úprimnú a hudobne hodnotnú".


Aké máte hobby?
"Moja práca je môj najväčší koníček. Milujem prírodu, turistiku, rada chodím na huby, rada cestujem a spoznávam cudzie krajiny, ale na to momentálne nemám čas ani finančné možnosti, lebo všetok zisk investujem do ďalšej tvorby pre deti".

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom/ľkám ?
"Na rozdávanie rád sa ešte necítim, ale chcela by som im zaželať, aby dostali ten správny nápad a nebáli sa ho uskutočniť."

Ďakujem za rozhovor. Ivana Kondášová

Foto1: Jakub Šteinecker
Foto2: Jakub Šteinecker, ilustrácia: Veronika LESANA Renčková
Foto3: Bene Szkipala

Fíhu tralalu nájdete na:

https://www.facebook.com/FIHAtralala?fref=ts
https://www.youtube.com/user/divadlonakolesach?sub_confirmation=1