Inšpirácie z Francúzska - podnikanie, rodová rovnosť, francúzska kuchyňa

V spojitosti s Francúzskom nás určite napadne: krajina galského kohúta, Paríž, Provensálsko, francúzke palacinky crêpes, slimáci, žabie stehienka, syry, vína, Ratatouille, Viktor Hugo, Coco Chanel, žandár zo Saint-Tropez, levanduľa.

 

J.E. Didier Lopinot

Rozhovor s J.E. Didierom Lopinot, Veľvyslancom Francúzska na Slovensku nielen o Francúzoch, podnikaní žien, obľúbených miestach ale aj o francúzskej kuchyni. 

Zastávate pozíciu veľvyslanca Francúzska na Slovensku. Ako dlho ste v Bratislave a prečo ste si vybrali Bratislavu ?
"Na Slovensku žijem dva a pol roka a túto krajinu som si vybral z viacerých dôvodov: želal som si pôsobiť v členskej krajine Európskej únie, pretože sa už dlhšie venujem európskym otázkam a pretože mi pripadá logické uskutočňovať konkrétne politiku, ku ktorej som mal možnosť prispieť. Navyše, krajina patriaca do eurozóny a teda zdieľajúca rovnaké strategické záujmy ako Francúzsko, bola pre mňa zvlášť atraktívna. A napokon, nakoľko som ešte nepoznal túto časť Európy, nadchla ma myšlienka môcť ju objaviť, s jej históriou a kultúrou, ktoré zohrali hlavnú úlohu pri formovaní jej európskej identity".

Spomeniete si na nejaké prekvapenie, zážitok pri príchode na Slovensko?
"Podobnosť s Francúzskom v spôsobe života, úrovni rozvoja, kvalite infraštruktúry, v tom, ako vyzerajú mestá a dediny, okrem špecifickej charakteristickej architektúry týchto 2 krajín. Hospodárske ukazovatele sú zaiste odlišné, ale viditeľná prosperita krajiny, vrátane vidieka, ma prekvapila. Táto prosperita je tu vďaka veľkej podpore eurofondov a pre presvedčeného Európana, teda aj pre mňa, je veľkým zadosťučinením konštatovať ich mimoriadne pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku a spoločnosť".

Ako sa Vám páči Slovensko, čo sa Vám najviac páči?
"Veľmi si cením, že historické a architektonické dedičstvo krajiny je zachované, najmä v iných mestách okrem hlavného mesta. Vzdialenosti sú relatívne krátke, cesty v dobrom stave a preto je ľahké objavovať rôzne regióny Slovenska, ktoré sú šarmantné svojou rôznorodosťou. Ideálna zemepisná poloha Bratislavy v srdci Európy je jedinečným východiskovým bodom na objavovanie krás susedných krajín a ich výnimočných hlavných miest".

Keď porovnávame Slovákov a Francúzov, čo je typické pre Francúzsko?
"Majú niekoľko spoločných čŕt, počnúc ich hlbokým uvedomením si európskej identity a  budúcnosti  unikátneho projektu, ktorý predstavuje Európska únia. Obe krajiny hrdo bránia svoje spoločenské a kultúrne hodnoty. Sú pripravené aktívne sa podieľať na procese integrácie a zdieľania týchto hodnôt s cieľom prekročiť samotný vnútroštátny rámec, ktorý už v dnešnom globalizovanom svete, kde len samotné hospodárske veľmoci  vyjadrujú svoj názor, nepostačuje.  Francúzsko sa odlišuje najmä svojou silnou politickou kultúrou, svojím citom pre diskusiu o myšlienkách a slobodou, vrátane vo forme sociálneho protestu"!

Kde vidíte možnú vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskom a Francúzskom?
"Základ bilaterálnych vzťahov spočíva v harmonizácii našich politických cieľov, zvlášť v Európskej únii, čomu nasvedčujú aj dve návštevy prezidenta Hollanda v priebehu dvoch rokov! Z ekonomického hľadiska existujú dôležité perspektívy spolupráce v oblasti nových technológií, start-upov, výskumu a vývoja. Netreba zabúdať na kultúru. Som presvedčený, že Slovensko bude stále viac investovať do svojho kultúrneho dedičstva a získa tak dobrý imidž, najmä počas a po slovenskom predsedníctve EÚ. Francúzsko je v tejto oblasti skutočným odborníkom a malo by to využiť aj Slovensko".

Vedeli by ste povedať, aké je postavenie žien vo Francúzsku? Aký počet žien podniká, prípadne koľko percent žien zastáva manažérsku pozíciu?
"Vo Francúzsku sa miera zamestnanosti žien (67,5%) postupne približuje k percentu zamestnanosti mužov (75,5), a evidujeme čoraz viac žien na vysokých riadiacich postoch v spoločnostiach (takmer 40%). Mierne stúpa zastúpenie žien v správnych radách spoločností: momentálne dosahuje približne 30%. Je to vyššia úroveň ako v Spojených štátoch (22,5 %) a viacerých európskych krajinách. Ženy však stále predstavujú len 30 % podnikateľov. Každá a každý musí mať možnosť podnikania, vytvárať pracovné posty a posilňovať konkurencieschopnosť Francúzska. Bol preto vytýčený konkrétny cieľ. Do roku 2017 dosiahnuť medzi podnikateľmi 40 % zastúpenie žien".

Ako funguje systém rodovej rovnosti vo Francúzsku?
"Hoci ženy významne investovali do trhu práce a ich úroveň vzdelania presiahla úroveň vzdelania mužov, pretrvávajú rozdiely v profesiách medzi ženami a mužmi, rozdiel v mzdách predstavuje približne 19%. Podpora rovnosti profesií medzi mužmi a ženami, taká užitočná pre zamestnancov, spoločnosti a celú spoločnosť, je prioritou vlády. Boli odhlasované zákony, ustanovenia, opatrenia, boli zavedené nástroje na podporu tejto rovnosti".

Existujú nejaké formy podpory pre ženy podnikateľky vo  Francúzsku?
"Okrem financovania, ktoré je prístupné pre všetkých zakladateľov spoločnosti, ženy podnikateľky majú možnosť využiť špecifické prostriedky ako Záručný fond pre zakladanie, akvizíciu alebo rozvoj podnikov, ktorý založili ženy  (FGIF). Hoci je stále neznámy, tento fond môžu využívať všetky ženy, ktoré plánujú založiť, rozvíjať alebo prevziať podnik. Bez ohľadu na štatút zakladateľky (zamestnanec, nezamestnaný..), právna forma spoločnosti, sektor činnosti.  FGIF disponuje faktami: 80% spoločností, ktoré využili ručenie z tohto fondu, je už 3 roky aktívnych, oproti 60 % celoštátnemu priemeru. Existujú tiež sprievodné siete financovania, napr. Femme Business Angels, ako aj viaceré siete so sprievodnou ponukou vzdelávania, koučingu a pomoci pri rozvoji podnikania".  

Majú ženy po návrate z materskej dovolenky nejaké výhody prípadne garancie: Ako funguje systém part-time job vo Francúzsku?
"Francúzsky zákon chráni matky po návrate z materskej dovolenky. Zamestnankyňa má pri návrate z materskej dovolenky nárok na rovnaké pracovné miesto, aké zastávala pred nástupom na materskú, eventuálne rovnocennú pracovnú pozíciu s rovnakým platom. V pracovnej zmluve nie je možné vykonať žiadne zmeny. Počas 4 týždňov od konca materskej dovolenky nie je možné zamestnankyňu prepustiť, s výnimkou jej vážneho pochybenia, ktoré nesúviselo s tehotenstvom alebo ekonomickými dôvodmi. Zamestnankyňa má tiež nárok na "mzdové vyrovnanie", ako aj nárok na dovolenku.

Čo sa týka zamestnania na čiastočný úväzok, toto v porovnaní s inými európskymi krajinami nie je vo Francúzsku veľmi rozšírené (len 18% platených zamestnaní). Dĺžka pracovného času pri čiastočnom úväzku nesmie byť nižšia ako 24 hodín týždenne, ale existujú mnohé výnimky. Zamestnávateľ má nárok odmietnuť prestúpenie na čiastočný úväzok, ale len z objektívnych príčin. Zamestnávateľ nemá nárok nútiť zamestnanca pracovať na čiastočný úväzok, s výnimkou, že je to nevyhnutné pre zachovanie spoločnosti a vyhnutie sa prepúšťaniu. Pracujúci na čiastočný úväzok majú rovnaké práva, ako práva zamestnancov na plný úväzok. Pri výpočte odmeňovania a dovolenky sa uplatňuje princíp proporcionality".

Čo by ste nám odporučili navštíviť a vidieť vo Francúzsku?
"Je skutočne veľmi ťažké vybrať si, najmä pre veľvyslanca, ktorý reprezentuje celé Francúzsko! Ale keďže pochádzam z regiónu Lorraine, ktorý nie je až tak navštevovaný turistami, odporúčam, aby ste navštívili Nancy, s nádherným miestom Stanislas, jeho vynikajúce makaróny (recept je žiaľ tajný...) a jeho "bergamottes" (bergamotové bonbóny, aké nenájdete na celom svete!).  Cestou do Paríža sa zastavte v Metz, kde nájdete krásne budovy s germánskymi prvkami a pobočku Centra Pompidou, ktoré je majstrovský kusok súčasnej architektúry".

Keď sme pri jedle, prezradíte nám  aké je Vaše obľúbené jedlo/jedlá?
"Ustrice, grilované mušle Saint-Jacques s divokou ryžou".

Jedávate  typické francúzske raňajky? Niektorí považujú za typické raňajky francúzsky toast, iný zase croissant. 
"Áno, mávam typické francúzske raňajky: čiernu kávu, toasty, maslo, džem, čerstvú  pomarančovú šťavu. Cez víkend, ak je to možné, croissanty a briošku. Vo Francúzsku sa  hovorí, že croissant pochádza z Viedne. Ale najlepší je francúzsky, nie veľmi maslový a  perfektne do zlata upečený".

Máte rád aj inú ako francúzsku kuchyňu? Chutí Vám napríklad naša slovenská?
"Mám rád každú dobrú kuchyňu: japonskú, kórejskú, thajskú a samozrejme slovenskú, najmä  všetko, čo pochádza z krásnych slovenských lesov (divina, hríby)".

Veľmi obľúbený "Parížsky šalát" je naozaj pôvodom z francúzska. Ale  "Francúzske zemiaky" sú slovenské však ?
"Myslím, že na Slovensku existuje veľa rôznych šalátov, ktoré sa nazývajú "parížsky". Vo  Francúzsku je obľúbený César šalát, ktorý tiež ľahko nájdete aj tu. Čo sa týka "francúzskych  zemiakov", my ich nazývame "gratin Dauphinois". Sú to vákuovo varené zemiaky zapečené  so smotanou a syrom. Sú jemné, s ľahko chrumkavou kôrkou".

Ďakujem za rozhovor. Ivana Kondášová

Zdroj obrázku: The Slovak Spectator - Jana Liptáková

 

Recept Bourdaloue Tart