Úspešná podnikateľka, mamina, ktorá pomáha iným mamám

Andrea Kováčová je mladá dáma, ktorá toho dosiahla viac ako iní za celý život. Založila  start-upovú firmu WOPPA, s ktorou získala 3.miesto v súťaži Podnikateľka Slovenska (kategória Začínajúca podnikateľka) a bola vybraná medzi TOP 10 startup firiem v rámci súťaže WAYRA CEE. Momentálne je na materskej dovolenke a projektom ČO DOKÁŽE MAMA podporuje a motivuje maminy v podnikaní na celom Slovensku.

Andrea, môžete nám priblížiť v čom podnikáte a ako dlho ?

A.K: Samozrejme. Svoju prvú firmu som založila ako 19 ročná. Cestovala  som vtedy po svete a skúšala mnoho nových vecí. Začať podnikať v  Londýne  mi prišlo ako veľká výzva a dobrodružstvo. Založila som si malú  castingovú agentúru, kde sme hľadali ľudí na filmový komparz. Bola to  úžasná skúsenosť, ktorú som neskôr pretavila do podnikania aj po mojom  príchode na Slovensko. Tu som založila medzinárodný portál WOPPA, ktorý  sa venoval zhromažďovaniu príležitostí pre študentov a absolventov (stáže,  rôzne projekty, pracovné pozície, dobrovoľnícke aktivity). Po narodení mojej  dcérky som sa rozhodla podporiť maminy na Slovensku v rozbiehaní  vlastného podnikania, poradiť im s tým, čo som sa naučila ja a motivovať  ich, aby pracovali na tom, čo ich baví. Založila som projekt ČO DOKÁŽE  MAMA, kde zhromažďujeme šikovné maminy z celého Slovenska, ktoré sa  popri svojich deťoch realizujú a niečo tvoria, vyrábajú, učia či pomáhajú.

Prečo ste sa vlastne rozhodla dať na podnikanie ? Prezradili by ste nám Vás príbeh podnikania?

A.K: Myslím, že každý človek by mal ísť za tým, kde ho vedie jeho srdce a vášeň. Ľudia sa delia na typických podnikateľov a typických zamestnancov. Obidva tieto smery sú správne, je to len o životnej voľbe. Ja som sa rozhodla ísť cestou podnikania (aj keď som pár rokov pracovala ako zamestnanec pre firmy doma i v zahraničí). Baví ma každý deň vymýšľať a tvoriť nové veci, inšpirovať ľudí okolo mňa, udávať si vlastné tempo, pustiť sa do práce, keď mi príde nová myšlienka či nápad a popri tom byť doma s mojimi najdrahšími a užívať si rodinné chvíle, vidieť ako mi moja dcérka rastie a neľutovať, že to najdôležitejšie mi kvôli práci uniká.

Podnikáte nejeden rok. Ako by ste zhodnotili roky Vášho podnikania, čo Vám podnikanie dalo a čo vzalo ?

A.K: Podnikala som niekoľko rokov, počas ktorých som získala nemalé množstvo skúseností, spoznala nových ľudí a najmä seba. Zistila som, čo ma baví, ktorým smerom sa mám v živote uberať, akú misiu mám naplniť. Naučila som sa počúvať sama seba a svoju intuíciu, ktorá ma priviedla k úspechu viac, ako rôzne vyšperkované plány a analýzy.

Aký je Váš recept na úspech, máte nejaké motto, prípadne inšpiráciu, ktorou sa riadite?

A.K: Vždy idem za hlasom svojho srdca, mám radostné myšlienky, neporovnávam sa a neohováram. Vždy idem svojou vlastnou cestou a svojou činnosťou sa snažím podporovať iných v tom, čo robia radi a to ma napĺňa stále novou energiou. Každé ráno hneď po zobudení venujem 15 minút iba sebe. Vypijem teplú vodu, ktorá naštartuje môj organizmus a trávenie, naplním sa pokojom, urobím pár cvikov, nahodím ten najväčší úsmev, aký dokážem vyčariť a poviem si: Tak dnes bude fakt skvelý deň.’ A keď máte skvelé dni, aj váš celý život je skvelý. To je môj recept na úspech.

Môžete prezradiť ako Vy na sebe pracujete ?

A.K: Ja na sebe nepracujem. Ja na sebe doslova makám. Nie je dňa, kedy by som sa nenaučila niečo nové a neurobila niečo pre svoju radosť a radosť mojich najbližších. Obklopila som sa hodnotnými knihami a výdatným jedlom, jaším sa, pracujem a oddychujem, vzdelávam sa, cvičím, meditujem a tvorím. A všetkému učím aj moju malú dcérku s ktorou trávim 24 hodín denne.

Pracujete viac v mužskej brandži. Myslíte si, že majú ženy povahu, odvahu aby začali podnikať? Nemali ste na začiatku pocit, že do tejto oblasti nepatríte ? Prípadne, že Vás partneri akceptovali menej pretože ste žena v mužskom biznise ?

A.K: Myslím, že ženy v podnikaní sú veľmi úspešné. Riada sa citmi a intuíciou a to vnáša do podnikateľského prostredia nový vietor. Dôvod, prečo je žien vo svete biznisu menej ako mužov je, že na pleciach ženy vo väčšine prípadov leží celá starostlivosť o deti a domácnosť. Je veľmi ťažké nájsť si popri týchto povinnostiach pár minút na seba a nieto ešte na rozbeh podnikania. Uvedomuejm si to a preto som založila projekt ČO DOKÁŽE MAMA, kde si môžu maminy rozbiehať svoje malé podnikanie z tepla domova, neodchádzať od svojich detí a hlavne rozvíjať to, čo ich baví.

Čo by ste poradili iným podnikateľkám, ženám, manažérkam, pracujúcim v oblasti viac typickej pre mužov, aby sa viac a lepšie presadili ?

A.K: Poradila by som im, aby sa nehrali na mužov. Aby sa im nesnažili vyrovnať v tom, v čom sú prirodzene lepší muži, ale aby ešte viac pracovali na svojej ženskosti. A to nech sa odzkradľuje na všetkom – od typu oblečenia, úsmevu, spôsobu chôdze, v každodenných rozhodnutiach, komunikácii až po prijímanie objednávok či vedenie tímu. Všetko sa dá robiť s ľahkosťou a pokojom ženám vlastným. Pracujme na tom a celé podnikateľské prostredie na Slovensku sa môže stať jemneším a zábavnejším.  

Máte rodinu.  Ste mamina. Dá sa podľa Vás zladiť podnikanie a rodinný život ?

A.K: Podnikanie a rodinný život sa dá samozrejme krásne zladiť, len sa musíte naučiť byť super rýchla a stihnúť všetko, kým dieťa spí.

Momentálne ste na rodičovskej dovolenke. Rozhodli ste sa motivovať a pomáhať ženám, najmä maminám, dať o sebe vedieť, presadiť sa a predať sa. Projektom „ČO dokáže mama“ ste oslovili tisícky žien na Slovensku. Môžete nám v skrátkosti predstaviť tento projekt viac ?

A.K: Projekt ČO DOKÁŽE MAMA je určený pre všetky maminky, ktoré sa popri svojich deťoch realizujú a chcú si na svojej záľube trošku privyrobiť. Môže to byť úplne hocičo, čo maminu baví, od ručnej práce, športu až po doučovanie, pečenie, poradenstvo, či písanie blogu či knihy.
Spoločne sme vytvorili trh, kde sa navzájom inšpirujeme a potešujeme.  
Pridajte sa k nám do skupiny na facebooku, kde je momentálne už vyše 5000 mamičiek a ukážte, čo dokážete, alebo príďte na niektorí z našich MAMA TRHOV, kde môžete na vlastné oči vidieť, čo dokáže mama.

Stránka: Čo dokáže mama
Link na skupinu: https://www.facebook.com/groups/579303782210519/

Ďakujem za rozhovor a cenné inšpiratívne rady nielen pre budúce podnikateľky!

Ivana Kondášová, Združenie žien v podnikaní, www.zzvp.sk