Inšpiratívne ženy - žena v médiách – portál Ženy v meste

Po 20 rokoch práce v novinách sa rozhodla odísť a začať na svojom. Spolu s kolegami založila portál Ženy v Meste. Za necelý rok si portál Ženy v meste otvorili ľudia viac ako miliónkrát, partnerský web Šport.inak 1,2 milióna. To sú skvelé čísla, keď si uvedomíte, že to robí pár ľudí, uvádza Miriam Zsilleová.

„Po toľkých rokoch v médiách som presvedčená, že ženský potenciál nie je využitý a aj 26 rokov po páde komunizmu vládnu u nás predsudky a rodové stereotypy.”

 

Ivana Kondášová sa rozprávala so zakladateľkou Portálu Ženyvmeste a  Šport.inak.sk, pani Miriam Zsilleovou.

 

 

 

 

I.K: Ženy novinárky sa nerodia zo  dna na deň. Na druhej strane, dobrých   novinárov/novináriek  na Slovensku veru toľko nie je. Môžete nám priblížiť, ako   ste sa k novinárčine dostali, ako dlho v tejto oblasti pôsobíte?

M.Z: Novinárčinu sme mali v rodine, hoci ja som si to až do roku 1989 veľmi neuvedomovala. Môj otec pracoval v československej televízii, v košickom štúdiu, ale po roku 1968 musel odísť, pretože natočili s kolegami film o vstupe sovietskych vojsk do Košíc. Ako novinár publikoval len pod pseudonymom, ale doma sa o tom veľa nerozprávalo. Až po prevrate som sa dozvedela celý jeho príbeh. Nebol to však napokon otec, ale moja mama, ktorá ma podporila, aby som sa dala na novinárčinu. Ja som chcela študovať choreografiu, ale na prijímačky som išla nakoniec na žurnalistiku. Prvý rok ma nezobrali a tak som začala pracovať v Košickom večerníku. Ten rok mi dal veľmi veľa. Keď ma potom vzali na žurnalistiku v Bratislave, na rozdiel od mnohých mojich spolužiakov som už celkom presne vedela, prečo ma novinárčina baví. Hneď zo zápisu som išla za Michalom Havranom do vtedajšieho denníka Smena, či by som s nimi nemohla spolupracovať. Začala som so Smenou externe spolupracovať krátko predtým, než odvolali Karola Ježíka z funkcie. Stála som ako študentka na chodbe, keď ho pán Bajan prišiel odvolať. Zažila som odchod takmer celej redakcie a založenie denníka SME. Viac času ako na fakulte žurnalistiky som trávila v denníku SME, kde sme každý deň oslavovali, že noviny v tvrdej ére mečiarizmu vôbec vyšli. Karol Ježík bol náročný šéfredaktor a o žurnalistike ma veľa naučil. Bola to jedinečná ľudská i novinárska skúsenosť.

 

I:K: Boli ste novinárkou viac ako 20 rokov. Už je to skoro rok, čo ste sa dali na samostatnú dráhu. Chcelo to veľa odvahy a snahy. Ste veľkou inšpiráciou pre ostatné ženy. Nie je jednoduché a ani ľahké, po toľkých rokoch sa rozhodnúť ísť po vlastnej dráhe. Ako hodnotíte ten rok ? Keby ste mali možnosť vrátiť veci spať, rozhodli by ste sa inak?

M.Z: Bol to náročný rok, keď sa novinárčina stala len jednou časťou mojej práce. Založili sme firmu, kde som konateľkou, našli sme investorov a rozbehli sme s kolegyňami a kolegami z denníka SME rovno dva weby – športový Šport.inak a ženský Ženy v meste. Celé sme to museli dať dokopy za pár týždňov, keď sme sa rozhodovali, čo urobíme po vstupe finančnej skupiny Penta do vydavateľstva denníka SME. Mala som ponuku ostať v SME a mala som ponuku odísť do Denníka N, ale lákala ma tretia cesta a možnosť viac sa venovať postaveniu žien na Slovensku. Po toľkých rokoch v médiách som presvedčená, že ženský potenciál nie je využitý. Aj 26 rokov po páde komunizmu vládnu u nás predsudky a rodové stereotypy. Po vzniku denníka SME je založenie dvoch webov ďalšia jedinečná ľudská a novinárska skúsenosť, ktorá ma strhla. Za necelý rok si portál Ženy v meste otvorili ľudia viac ako miliónkrát, partnerský web Šport.inak 1,2 milióna. To sú skvelé čísla, keď si uvedomíte, že to robí pár ľudí.

 

I.K: Ste šéfredaktorkou portálu Ženy v meste.  Presadili ste  sa viac v mužskom sektore ako ženskom. Ako sa Vám to podarilo?

M.Z: Myslím, že ako mnoho žien, ktoré museli vynaložiť dvakrát viac úsilia než ich mužskí kolegovia. Ale dlho som to tak nevnímala. Mám v živote šťastie, že moje hobby sa stalo mojou prácou, ktorá ma nikdy neprestala baviť. Ponúka mi slobodu myslenia, inšpiratívnych ľudí okolo seba, neustále sa dejúce udalosti, ktoré mi pomohli prekonať únavu, ktorú som posledné roky cítila. Posledné mesiace som postrádala v živote výzvu a tá si ma neuveriteľným spôsobom našla. Som veľmi hrdá na ľudí okolo seba, že sme sa jej nezľakli.

 

I.K: Portál Ženy v meste vyzerá veľmi zaujímavo. Pod jednou strechou poskytuje odborné, informatívne články, rôzne informácie, rady, inspirácie, príbehy zoradené do rôznych sekcii ako napríklad:  Ženy v businesse,  Ženy doma, ženy a trendy, a iné.  Zásadne nejde o žiadny bulvárny plátok. Môžete nám priblížiť podstatu portálu, jeho cieľ a náplň?

M.Z: Chceme, aby spoločnosť a samotné ženy začali o sebe rozmýšľať inak. Ženy majú podľa štatistík lepšie vzdelanie ako muži, častokrát sú aj skúsenejšie, ale v momente, keď sa stávajú matkami, stratia túto pozíciu. Niektorým ženám nevychádzajú v ústrety firmy, niektoré sa sami rozhodnú nepostupovať v kariére tak, ako by to zodpovedalo ich kvalifikácii, pretože to nechcú robiť na úkor detí a rodiny. Potenciál žien nie je využitý často len preto, že sa stali mamami. To škodí firmám, spoločnosti i samotným rodinám, kde ženy často trpia tým, že sa musia neustále rozhodovať medzi kariérou a rodinou, hoci už dávno existujú nástroje, ako sa dajú obe veci zladiť.

 

I.K:  Ktorá zo sekcií na portáli je Vaša najobľúbenejšia a prečo ?

M.Z: V denníku SME som sa 20 rokov venovala zahraničnej politike, takže mne sú najbližšie témy o ženách v politike a v biznise. Myslím, že sa nám podarilo zaviesť aj nový žáner, ktorý si čitateľky a čitatelia veľmi obľúbili. Sú to stĺpčeky, ktorý každý deň píše iná osobnosť, novinárka.

 

I.K: Máte rodinu. Dá sa podľa Vás skĺbiť pracovné povinnosti s rodinou ?

M.Z: Toto sme si nacvičili už počas môjho pôsobenie v denníku, čo je práca na šesť dní v týždni, keďže pravidelne pracujete aj v nedeľu a ako zahraničiarka som aj cestovala. Mám manžela a svokru, ktorí mi veľmi pomáhali a podporovali ma, a dve dcéry, ktoré chápali, že to k mojej práci patrí. Sú z nich samostatné skvelé dámy, ktoré mi boli najväčšou oporou, keď som po 20 rokoch nie celkom dobrovoľne opustila môj denník SME.

 

I.K: Koncom januára to bude rok, čo vznikli Ženy v meste. Čo chystáte?

M.Z: Čaká nás perný január, kedy chceme viacerými spôsobmi otvoriť tému väčšieho zastúpenia žien v spoločnosti. Chystáme diskusiu o ženách v médiách, sprístupnime vyhľadávač, kde nájdete ženy expertky a budeme v predvolebnej kampani podporovať krúžkovanie kandidátok v politických stranách.“

 

I.K. Ďakujem za rozhovor a želáme veľa úspechov !