Žula sa používa ako stavebný materiál, rozmerový kameň, architektonický kameň alebo ako dekoratívny kameň. Žula je vyvretá hornina. Je obyčajne svetlej alebo hnedožltej farby, avšak farebná škála sa pohybuje od ružovej až po tmavošedú a čiernu v závislosti od chemického zloženia. Žula je pevná, tvrdá a odolná voči zvetrávaniu, používa sa ako stavebný a dekoračný materiál. V stavebnom priemysle sa využíva ako obkladový materiál, materiál na dlažby, parapetné dosky či pracovné dosky kuchynských liniek. Žula je najpoužívanejším a zároveň najlepším materiálom na výrobu náhrobných kameňov a doplnkov. Jej obrovskou výhodou je nenáročné ošetrovanie a údržba.
Kde v domácnosti využije žulu?
Žulu skvelo využijete v kuchyni ako kuchynskú dosku zástenu alebo na ostrovček. Tým že žula je vysoko odolná z nej robí ideálny materiál, pokiaľ ide o použitie v domácnosti. Mnoho ľudí využíva na obklad okolo krbu klasický keramický obklad. Skúste použiť žulu ako obklad okolo krbu, podľa niektorých ľudí to vyzerá veľmi luxusne. Žulový obklad viete využiť aj v kúpeľní, napríklad v sprchovom kúte. A nakoniec môžete využiť žulu ako obklad na dlažbu. Mnohí ju používajú ako lem okolo svojej terasy, bazéna alebo vonkajšej kuchyne.
Ako na údržbu?
Jedno z najväčších obáv je aká je údržba o žulu. V kuchyni bude vystavená oderu, škvŕn aj teplu. Starostlivosť o žulový kameň je jednoduchá. Jej tvrdosť sa rovná diamantu, nemusíte sa preto báť poškodenia. Teplá voda, jemný saponát na umývanie riadu a mäkká čistá handrička je to čo potrebujete. Nepoužívajte čistiace prostriedky s akýmikoľvek druhmi kyselín alebo abrazívnych látok. Môžu spôsobiť sfarbenie alebo škrabance. Je dôležité poznamenať, že žula je najviac náchylná na zafarbenie olejom. Dajte pozor, aby ste na žulové pracovnej dosky neumiestňovali hrnce ani panvice so stopami oleja. Existujú špeciálne prípravky a postupy čistenia na odstránenie hlboko usadených, nečistôt a špiny.